«Будь з нами! Будь українцем!» – сприяння розвитку патріотизму на Луганщині

luhansk-oblast-fajfura14-16 серпня 2015 року відбулась культурно-гуманітарна подорож українських музикантів, митців, волонтерів на Луганщину, ініціатором якої виступив київський меценат Олександр Юрков за підтримки ГО «Міжнародна ініціатива з підтримки України», благодійного фонду газети «День», Фонду Мошенського, Благодійного Фонду Святої Покрови та інших.

Такі події надзвичайно важливі і з політичної, і з культурної, і з соціальної точки зору, адже ми розуміємо, що Росія як країна-агресор не полишає планів по руйнації України, мінятись можуть лише методи — від військового до гуманітарного, політичного.

Перший концерт відбувся 14 серпня в Новопскові, де виступили заслужений артист України Анатолій Костенко, Василь Панченко, Сергій Файфура та музичні гурти “Очеретяний Кіт” та “Друже музико”. Під музику нової зірки Youtube (кліп “Бандера набрав понад 540 000 переглядів на момент написання статті) Сергія Файфури люди почали активно танцювати, а після виступу підходили щоб сфотографуватись та взяти автограф. “Друже музико” виступали з патріотичним роком, завершуючи кожну пісню гаслом “Слава Україні!”, і хоча поки новопсковці не дуже активно відповідали “Героям Слава!”, зате активно піднімали українські прапори, брали українську символіку, аплодували патріотичним словам та пісням музикантів. Наприкінці концерту виступив французький психолог, засновник ГО “Smile for Ukraine” Ніколя Такуссель, який висловив підтримку українському народу від французів. Також ми познайомили Ніколя з місцевою громадською організацією “Центр підтримки громади” та вони домовились про подальшу співпрацю.

Ввечері “Очеретяний Кіт”, “Друже музико”, Анатолій Костенко, Василь Панченко та Ольга Банитюк, яка також виступала ведучою наших концертів, провели акустичний концерт для відпочиваючих в санаторії “Перлина”.

Перед початком концерту, поруч зі сценою висів банер благодійного фонду газети “День”, знаходився столик з книжками, дисками, атрибутикою та скринькою допомоги армії.

Книжки були придбані Олександром Юрковим та отримані в подарунок від видавництв “Букрек”, “Саміт-книга”, київських бібліотек та окремих людей, наприклад етнографа Олексія Долі. На основі літератури книжок бібліотеки газети “День” були сформовані подарункові набори для управлінь культури, освіти, районних та обласної адміністрацій, також цю літературу та газети “День” всі бажаючі могли отримати за будь-яку пожертву для української армії. Першою поклала 20 гривень жіночка за мою поетичну книжку “Інша імперія”, далі потік людей не припинявся, книжки розходились дуже швидко. Це свідчить про інформаційний голод в регіоні і про потребу в новій якісній літературі всіх напрямків.

В суботу 15 серпня наша група розділилась, бо одночасно були концерти в двох містах – в Біловодську та Сватово. Вдень відбулись концерти для прикордонників в Біловодську та в госпіталі в Сватово, а ввечері хоч і почався дощ, але він не завадив місцевим жителям та військовим відпочити під якісну українську музику.

В неділю 16 серпня відбувся концерт у військовій частині, куди ми також передали деякі продукти та літературу. Ввечері – завершальний концерт в Старобільську.

Загальне враження таке, що Луганщина — проукраїнський регіон і ніяка путінська пропаганда не приживеться тут, але місцеві активісти попереджали нас про своєрідне “лицемірство” — тобто всі нам усміхаються, привітні, але можуть проголосувати на наступних виборах за “Партію регіонів” чи “Опозиційний блок” або навіть підтримати окупантів якщо Росія почне масовий наступ. Проблема в тому, що тут мало помітні зміни… дороги жахливі, економічного розвитку не помітно, при владі лишилось багато колишніх регіоналів. Потрібна зміна місцевих еліт, потрібна правильна інформаційна політика, адже чому з українських каналів тут лише “Інтер” (судячи з телебачення в пансіонаті, де ми зупинялись), потрібно активніше заповнювати інформаційний простір українським, адже до Росії від Новопскова — 30 кілометрів, від Біловодська – 10 і якщо не заповнити простір українським — сюди лізтиме “Русскій мір” з усіма негативними наслідками.

Я добре пам’ятаю яким був Київ на початку 2000х, коли я тільки переходив на українську мову і тільки починав цікавитись політикою. Пройшло якихось 10 років, і Київ став дуже патріотичним містом, як приклад можна згадати те, що в 2012 році по київських округах не виграв вибори жодний регіонал. І це при владі «Партії регіонів» та Януковичі! Якщо правильно діяти, підтримувати місцеві ініціативи на Сході, робити більше таких турів, який ми зробили – ситуація швидко зміниться і на Сході, а будь-яка агресія Росії буде неможлива коли вони зрозуміють, що відсоток посібників окупантів, нових колаборантів мізерно малий, а луганські патріоти – сильні, єдині та активні.

Проблема перш за все політична. Колишні бандити, комуністичні функціонери і просто пройдисвіти навіювали жителям Сходу України образ протистояння, відновлюючи радянські міфи і сприяли поширенню російської пропаганди. Одним з факторів колапсу цього міфу є пісня «Бандера» Сергія Файфури, за яку йому особливо дякували. Російську пропаганду треба долати і правдою, і насмішкою і зневагою.

Якби ви бачили очі тих людей в чотирьох райцентрах, які ми відвідали – ви б зрозуміли, що ми єдині в прагненні побудови сильної і розвинутої України, здатної дати відсіч окупантам. Тим політикам, які не розуміють цього – я раджу відвідати Луганщину, бо одна з проблем які ми маємо – це брак спілкування на всіх рівнях. З метою подолання інформаційного вакууму ми будемо робити такі поїздки і надалі, бо як нам сказав один місцевий активіст: “Ваш приїзд – це 5% громадської думки на бік України”. Навіть не треба проводити соціологію щоб зрозуміти це. Я бачив на власні очі, коли стояв за стендом літератури і бачив сотні людей різного віку, які кидали гроші в скриньку для підтримки армії. Наприклад, в Новопскові зібралось 1380 грн, а в Старобільську майже 2000, які організатори передати місцевим волонтерам. Суть навіть не кількості а в бажанні підтримати, долучитись, в усвідомленні того, що ми робимо спільну справу і ми єдині в нашому патріотизмі, не зважаючи на вік, освіту, походження чи мову спілкування.

Всі з ким я спілкувався розуміють важливість патріотизму, а для тих, хто цього ще не розуміє – ми звернемось словами гурту «Друже Музико»: «Будь з нами! Будь Українцем!»

Андрій Волошин

Фото: Олександр Ткачук

luhansk-oblast-av-luhansk-oblast-denluhansk-oblast-fajfura-avtluhansk-oblast-hymnluhansk-reading-daynovopskov1novopskov2novopskov3novopskov4

Андрій Волошин в Новопскові